Architekci zachęcają do uczestnictwa w Brick Award 2023 – 31 stycznia upływa termin zgłoszeń do konkursu
Już tylko do 31 stycznia br. architekci mogą zgłaszać swoje prace do Brick Award 2023, VI lokalnej edycji międzynarodowego konkursu architektury ceramicznej. Dlaczego warto wziąć w nim udział, jakie przenosi korzyści, czym powinny wyróżniać się zgłaszane projekty – na te i inne pytania odpowiadają laureaci poprzedniej edycji konkursu.
O refleksje związane z konkursem i sugestie dla tych, którzy rozważają zgłoszenie do tegorocznej edycji, zapytaliśmy współautorów trzech projektów wyróżnionych w V edycji Brick Award z 2021 roku: Macieja Dyląga z zespołu MMOA ARCHITEKCI, architektów Annę i Krzysztofa Pydo oraz Dorotę Sibińską z pracowni xystudio.
Co zyskali Państwo dzięki uczestnictwu w konkursie Brick Award 2021? Czym według Państwa wyróżnia się ten konkurs i dlaczego warto wziąć w nim udział?
Maciej Dyląg: Udział i wyróżnienie w tak znaczącym konkursie daje motywację do dalszego działania, satysfakcję inwestora jako ukoronowanie długiego i nierzadko bardzo trudnego procesu budowy. Konkurs Brick Award jest profesjonalnym, prestiżowym i także międzynarodowym konkursem i chyba każdy architekt chciałby zaprezentować w nim swoje osiągnięcia.
Dorota Sibińska: Wystarczy przejrzeć albumy wydawane po każdej edycji, większość projektów jest naprawdę imponująca. Można też zauważyć, że nowoczesna architektura nie musi być betonowym dekonstruktywizmem ale elegancką, przyjazną przestrzenią. Widać to, gdy przeglądamy zwycięskie projekty, jest w nich coś niezwykłego.
Anna Pydo / Krzysztof Pydo: Uczestnictwo i wyróżnienie w konkursie dało nam dużą satysfakcję i radość, że doceniono nasz skromny formalnie projekt. To co wyróżnia ten konkurs, to zwrócenie uwagi na materiał. Archetypiczne tworzywo jakim jest ceramika, która zastosowana obok współczesnych technologii w budownictwie, często również je zastępując, wyróżnia się jakością i ponadczasową estetyką.
Państwa projekty zostały nagrodzone w różnych kategoriach: „Working together” i „Feeling at home”. Czym powinny wyróżniać się projekty zgłaszane w każdej z tych kategorii?
MD: Projekty zgłaszane w kategorii „Working together” powinny wyróżniać się innowacyjnym podejściem do wspólnej pracy, odpowiednią skalą obiektu i przystępnością przestrzeni, sprzyjającej twórczej, efektywnej pracy.
KP: Projekty zgłaszane w kategorii „Feeling at home”, jak i w każdej innej, powinny być szczere i konsekwentne. Ważne jest, by uwzględniać uwarunkowania zewnętrzne, otoczenie oraz potrzeby mieszkańców. Projekt domu nagrodzonego w 2021 jest odbiciem naszego podejścia do pracy oraz architektury. Zaprojektowało go dwoje architektów dla siebie. Forma wynika z funkcji − jest tłem dla naszego życia i lasu, który otacza dom.
Co według Państwa oznacza „dbałość o człowieka” i otoczenie w projekcie architektonicznym?
MD: Każdy obiekt powinien współgrać z otoczeniem, stwarzać komfortowe warunki dla jego użytkowników. W przypadku naszego budynku [Przebudowa i rozbudowa budynku biurowo-mieszkalnego w Będzinie], zadbaliśmy jednocześnie o uczucia i środowisko poprzez zachowanie i wkomponowanie istniejącego drzewa w nową architekturę – drzewo to miało sentymentalne znaczenie dla inwestorów.
DS: Dbałość o człowieka to przede wszystkim zaspokajanie jego potrzeb, nie zaniedbując przy okazji potrzeb innych użytkowników, a także nie dewastując środowiska. To naczynia połączone. Musimy projektować holistycznie, biorąc pod uwagę aspekty nie tylko związane z samym obiektem, ale również z jego wpływem na otoczenie, klimat. Należy się zastanowić jaką stratą dla środowiska będzie nasz nowy obiekt i jak tą stratę możemy zrekompensować bądź zminimalizować. Idąc tym trybem rozumowania możemy założyć, że dbając o otoczenie dbamy o człowieka.
KP: Pozostawienie miejsca dla człowieka, stworzenie tła, ram, w których będzie czuł się swobodnie i będzie zauważony.
W jaki sposób zachęciliby Państwo innych architektów, do tego, by zgłaszali swoje realizacje do konkursu?
MD: Myślę że architektów nie trzeba zachęcać- konkurs Brick Award jest znany i ceniony w środowisku architektów. Zachęcać trzeba jedynie projektantów do częstszego sięgania po materiały ceramiczne, które wprowadzają w otoczenie naturalność materiałów, jakość i ponadczasowość.
DS: Myślę, że nie projektujemy dużo z cegły, szczególnie na tle innych krajów Europy. Musimy zachęcić środowisko do projektowania z ceramiki, ponieważ posiada niezaprzeczalne atuty związane z naturalnością produktów z niej wykonanych.
KP: Brick Award to prestiżowy konkurs, do udziału w którym nie trzeba zachęcać, a jedynie przypomnieć projektantom o terminach zgłoszeń.
Materiały ceramiczne (cegły, dachówki) towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Czym dla Państwa jest innowacyjność we współczesnej architekturze ceglanej?
DS.: Innowacyjność to nowe formy używania materiałów ceramicznych, w sposób jakiego dotąd nie znaliśmy. Zdecydowanie imponuje mi architektura ceglana projektowana w ciepłych krajach, wolnych od izolacji termicznej. Tam dużo łatwiej jest więc projektować z tego materiału. U nas cegła, która od wieków stanowi materiał konstrukcyjny, stała się też elementem ozdobnym. Wysoka jakość ceramiki gwarantuje jednak wyraz architektoniczny odporny na upływ czasu. Są jednak przykłady na innowacyjne wykorzystanie cegły w naszym klimacie choćby jak Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Fernando Menisa.
MD: Nagradzane w konkursie Brick Award obiekty niejednokrotnie obrazują jak wiele możliwości daje nam tak w gruncie rzeczy tradycyjny materiał, jakim jest ceramika budowlana. Niejednokrotnie wizjonerstwo projektantów daje spektakularne efekty, wybijające się zdecydowanie ponad przeciętność. Zaskakują sposobem zastosowania oraz detalem w każdej skali.
KP: Innowacyjność we współczesnej architekturze ceglanej powinna polegać na umiejętnym łączeniu ceramiki ze współczesną technologią oraz traktowaniu jej w niestandardowy sposób.
Building outside the box – czym powinien charakteryzować się projekt zgłoszony w tej kategorii?
DS: Wszystko to, co nie pasuje do pozostałych kategorii, nie jest oczywiste. To może być np. mała architektura, nowa nawierzchnia, ekran akustyczny albo coś, co zupełnie wychodzi poza ramy architektury, np. instalacja artystyczna.
MD: Projekt zgłaszany w tej kategorii powinien charakteryzować się innowacyjnością, wizjonerskim podejściem do projektowania, odwagą i konsekwencją.
KP: W tej kategorii najistotniejsze powinno być eksplorowanie dotychczas nieodkrytych potencjałów.
Informacje o konkursie oraz warunki udziału
Brick Award to międzynarodowa nagroda architektoniczna, przyznawana regularnie od ponad 18 lat, polska edycja ma już dwunastoletnią historię. Konkurs, ma na celu uhonorowanie najbardziej innowacyjnych obiektów o niebanalnej architekturze, wykonanych z materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek. Brick Award odbywa się co dwa lata, naprzemiennie w odsłonie krajowej i międzynarodowej. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są w następujących kategoriach: „Feeling at home”, „Living together”, „Working together”, „Sharing public spaces”, „Building outside the box”.
Projekty zgłaszane do konkursu mogą zostać zrealizowane zarówno w Polsce jak i poza jej granicami – warunkiem zgłoszenia jest to, by projekt był zrealizowany przez polskiego architekta po 1 stycznia 2020 r. Prace konkursowe można zgłaszać jeszcze tylko do 31 stycznia 2023 r. poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu. Ogłoszenie wyników odbędzie się 30 marca 2023 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.brickaward.pl.
Projekty i pracownie wyróżnione w Brick Award 2021:
- „Przebudowa i rozbudowa budynku biurowo-mieszkalnego” w Będzinie zaprojektowana przez zespół MMOA ARCHITEKCI, Macieja Dyląga, Martę Hausman-Dyląg, Katarzynę Wichary – nagroda w kategorii „Working together”,
- „Dom dwulokalowy w Radości”, autorstwa Anny Pydo i Krzysztofa Pydo wyróżniony w kategorii „Feeling at home”,
- „Dom dla bezdomnych” w Jankowicach, stworzony przez zespół architektów z pracowni xystudio, Filipa Domaszczyńskiego, Dorotę Sibińską i Martę Nowosielską – nagroda w kategorii „Living together”.