Branża budowlana o cyfryzacji – raport

Data dodania: 21.11.2023 | Aktualizacja: 22.11.2023, 12:43:23

Branża budowlana o cyfryzacji – nowy raport „BIM, współpraca, zarządzanie informacją w polskim budownictwie”

Ukazał się właśnie najnowszy raport „BIM, współpraca, zarządzanie informacja w polskim budownictwie”, który został objęty naszym patronatem. Raport przygotowany został na zlecenie Autodesk przez Kantar Polska.

Badanie pokazuje, że świadomość BIM systematycznie rośnie, osiągając obecnie poziom 60 proc., co oznacza wzrost o 55 proc. w stosunku do poprzedniej edycji raportu z 2019 roku. Podobnie wygląda adopcja – ponad jedna trzecia badanych firm stosuje BIM. Jest to 70 proc. więcej niż cztery lata temu. Przy czym o ile w przypadku architektów i projektantów wskaźniki te pozostają na podobnym co cztery lata temu poziomie, o tyle wzrost w grupach wykonawców i inwestorów jest niezwykle dynamiczny.

Korzyści ze stosowania metodyki BIM pozostają te same co w poprzednim badaniu: tworzenie projektów lepszej jakości (62,4 proc.), mniej błędów na etapie realizacji inwestycji (59,8 proc.), lepsza komunikacja treści projektu i zrozumienie projektu przez wszystkie zaangażowane strony (53 proc.). 

Raport pokazuje również bariery rozwoju, wśród nich najczęściej niski poziom wiedzy, na drugim miejscu – niska świadomość BIM wśród inwestorów. Ważnym punktem jest dostępność kadr: mała liczba specjalistów posiadających umiejętność projektowania/ wykonawstwa w oparciu o BIM stanowi barierę dla blisko 70 proc. ankietowanych i wyraźnie wzrosła (59 proc. wskazań w 2019). O braku kadr wyraźnie częściej mówią inwestorzy – 86 proc. ankietowanych.

Co może pomóc rynkowi pełniej korzystać z BIM? Po 40 proc. respondentów wskazuje na trzy obszary – opracowanie polskich standardów BIM, budowanie świadomości inwestorów na temat możliwości wykorzystania danych gromadzonych dzięki BIM oraz budowanie świadomości na temat BIM wśród osób odpowiedzialnych za inwestycje publiczne. W firmach wykonawczych ponad 50 proc. wskazuje, że pomocne byłoby wprowadzenie BIM na uczelniach. 

Z pozostałymi wnioskami z badania można zapoznać się po pobraniu raportu, a także podczas debaty eksperckiej 22 listopada, online, w trakcie której zostaną omówione najważniejsze zagadnienia.

Informacja na www – zaproszenie na debatę

Debata: BIM, współpraca, zarządzanie informacją w polskim budownictwie – 22.11, godz. 13.00, online

Zachęcamy do udziału w debacie, której tematem będą wyniki badania „BIM, współpraca, zarządzanie informacją w polskim budownictwie”. Na jakim etapie jest polska branża budowlana w obszarze BIM i cyfryzacji? Co przed nami? O trendach, barierach i sposobach na rozwój będą rozmawiać eksperci polskiego rynku. Zapraszamy!

Termin: 22 listopada, godz. 13.00, online
Rejestracja na stronie

 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę