Podpis elektroniczny – Promocja dla członków SARP

Data dodania: 09.06.2022 | Aktualizacja: 10.06.2022, 13:22:16

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

Firma Asseco Data Systems S.A. wspólnie z Zarządem Głównym SARP przygotowała dla członków Stowarzyszenia Architektów Polskich specjalną ofertą cenową, w ramach której członkowie Stowarzyszenia mogą dokonać zakupu podpisu elektronicznego SimplySign (w opcji na 1, 2 lub 3 lata) z rabatem 20%.

Kod rabatowy zostanie przesłany w najbliższych dniach do wszystkich Biur Oddziałów SARP oraz do wiadomości Prezesów Oddziałów.

Podpis elektroniczny - korzyści i zastosowanie.

Co to jest podpis elektroniczny?

Minęło ponad 20 lat, od kiedy podpis elektroniczny pojawił się w Polsce. Początkowo był uważany za biznesowy luksus. Ten stan utrzymywał się przez wiele lat, jednak obecnie, e-podpis jest dobrze rozpoznawalnym narzędziem. Podpisy elektroniczne sprawiają, że transakcje biznesowe oraz komunikacja z administracją są bezpieczne i wygodne. Nawet przy tak dużej popularności podpisów elektronicznych, wiele osób i firm nie jest zaznajomionych z tym narzędziem, a także jego znaczeniem w erze cyfrowej. W tym artykule przedstawione zostaną podstawowe informacje o tym, czym jest e-podpis i jak go uzyskać.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny (e-podpis) w praktyce?

Podpis elektroniczny to własny, osobiście złożony przy wykorzystaniu specyficznych środków technicznych podpis funkcjonujący w cyfrowym świecie. Ma on taką samą ważność i moc prawną jak unikalny, własnoręczny podpis, tzn. może być stosowany do podpisywania i nadawania mocy prawnej dokumentom wszelkiego rodzaju, które występują w wersji elektronicznej. Podobnie jak podpis własnoręczny, podpis elektroniczny jest jedyny w swoim rodzaju, ściśle powiązany z podpisywaną treścią i przypisany do konkretnej osoby fizycznej, która ten podpis złożyła. Sprawdzenie (weryfikację) autentyczności podpisu elektronicznego, w tym identyfikację podpisującego, zapewnia nam certyfikat. Na podstawie certyfikatu można ustalić:

Skutki prawne stosowania podpisu elektronicznego

Dokumenty opatrzone podpisem elektronicznym wywołują skutek prawny i dowodowy. Każdy inny podpis elektroniczny, który nie spełnia wszystkich wymogów podpisu kwalifikowanego, również może wywierać skutki prawne. Szczegółowe wskazanie, w jakich sytuacjach wymagany jest podpis kwalifikowany, a w jakich za wystarczający uznaje się każdy inny podpis, określone zostaje w prawie krajowym poszczególnych członków Unii Europejskiej. Kwalifikowany podpis elektroniczny ma skutek prawny równy podpisowi własnoręcznemu. Kwalifikowany podpis elektroniczny oparty na certyfikacie wydanym w jednym Państwie członkowskim jest uznawany za kwalifikowany podpis elektroniczny we wszystkich państwach członkowskich.

Przykłady zastosowań podpisu elektronicznego:

E-podpis w budownictwie

Cyfryzacja procesów biznesowych i administracyjnych sprawia, że podpis elektroniczny nie jest tylko narzędziem dla nowoczesnych menedżerów, ale staje się koniecznością dla coraz większej grupy specjalistów z różnych branż. W przypadku budowlanki dla inwestorów, architektów i inżynierów budownictwa, którzy chcą wypełniać wymogi formalne związane z procesem inwestycyjnym cyfrowo. Mobilny podpis elektroniczny, nie wymaga fizycznego czytnika ani karty z certyfikatem. Umożliwia złożenie podpisu na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet, a także na komputerze. Można to zrobić poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację na smartfonie czy tablecie. Podpis elektroniczny to oszczędność czasu i zmniejszenie wydatków. Nie trzeba drukować dokumentów, stawiać pieczątek i ponosić kosztów kuriera lub poczty.

Obecnie istnieje możliwość złożenia 25 formularzy w serwisie e-budownictwo, można korzystać z niemal wszystkich procedur budowlanych umożliwiające cyfryzację bardziej skomplikowanych procedur, w tym wymagających projektu budowlanego w postaci elektronicznej

Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest narzędziem komercyjnym, można go kupić u kwalifikowanych dostawców usług zaufania. Po zakupie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aby móc z niego korzystać, należy wykonać kilka prostych kroków:

Więcej szczegółów: https://www.certum.pl/pl/aktywacja-podpisu-elektronicznego/

 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę