Architekci Paryża, Berlina i chińskich miast w Szczecinie
Już po raz czwarty odbędzie się Westival – festiwal dedykowany miejskiej architekturze. W tym roku organizatorzy postawili na promocję dokonań współczesnej, szczecińskiej architektury w Niemczech, bloki poświęcone Skolwinowi (północnej, zaniedbanej dzielnicy) oraz urbanistycznemu uporządkowaniu śródmieścia Szczecina. Nie zabraknie także specjalnych gości za granicy – Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Nadrzędną ideą tego wydarzenia jest rozbudzenie społecznej odpowiedzialności za przestrzeń publiczną miasta. Ukazania, jak jest ona potrzebna ludziom – mieszkańcom. Zapoczątkowany w zeszłym roku filar transgraniczny Westivalu będzie kontynuowany w tym roku. Najnowsze koncepcje architektoniczne budynków, które powstaną w Szczecinie (nowa siedziba Filharmonii Szczecińskiej, Muzeum Przełomów) zostaną zaprezentowane w Broelinie. Z kolei studenci kierunków architektura i urbanistyka ZUT’u zaprezentują swoje prace semestralne będące rozwiązaniami – sposobami na odnowienie terenów poprzemysłowych w obrębie lewobrzeżnego pasa nadodrzańskiego Szczecina (Żelechowo, Golęcino-Gocław, Stołczyn, Skolwin).
Jak co roku, Westival będzie obfitować w filmową sekcję. Będzie można zapoznać się z dziełami dotyczącymi architektury europejskiej („Oko nad Pragą”, „Šumná Ostrava”) czy też południowoamerykańskiej („Brasilia – 50 lat utopii architektonicznej”, „Hawana – kunszt budowania ruin”). Nie zabraknie także filmów ukazujących prądy w sztuce projektowania budynków („Wielkie Nadzieje”, „Future by Design”).
Tegoroczna odsłona tego architektonicznego festiwalu to także trendy oraz panele dyskusyjne. Będzie można zapoznać się z projektem szczecińskiego Basenu Olimpijskiego czy rozwiązaniami we francuskiej architekturze. Specjalnie na ta okazję do Szczecina przyleci Bertrand Lemoine (twórca nowego ładu przestrzennego stolicy Francji – „Nowy Paryż”). Innym znaczącym akcentem znad Sekwany będzie pojawienie się światowej sławy polskiego malarza – Wojciecha Siudmaka, który uznawany jest za jednego z czołowych (obok M. C. Eschera czy M. Klingera) przedstawicieli realizmu fantastycznego. Z racji bliskiego położenia Szczecina oraz Berlina, i zacieśniania z roku na rok współpracy pomiędzy tymi miastami, nie może zabraknąć niemieckiego, architektonicznego pierwiastka podczas tegorocznego Westivalu. Prezentację przemian urbanistycznych, które zaszły w stolicy Niemiec po upadku Muru Berlińskiego, zaprezentuje sam autor tego wielkopomnego przedsięwzięcia – profesor Hans Stimmann. W kolei w berlińskiej galerii K-Salon zostanie otwarta wystawa czołowej, szczecińskiej pracowni architektonicznej – Melon.
Natomiast M. Piasecki z londyńskiego studia Barlett zaprezentuje architekturę komputacyjną opierająca się na trójwymiarowym, projektowym podejściu do planowania urbanistycznego. Z kolei Krzysztok Nawratek (wykładowca School of Architecture & Design w Plymouth oraz autor planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryga) odpowie o tym, jak tworzy się obecnie miasta w Chinach. Innym międzynarodowym akcentem tego festiwalu będzie prezentacja architektonicznych rozwiązań w czeskim Pilźnie – Europejskiej Stolicy Kultury w 2015 roku.
05.11 – 03.12 – Westival – Sztuka Architektury: Rekonstrukcja Miasta
Szczecin – Broelin – Berlin
http://westival.szczecin.art.pl